„Legenda zamknięta w pudełku” – zajęcia otwarte w klasie 1c
Uczniowie klasy 1c dowiedzieli się podczas zajęć otwartych, które przeprowadziła Pani Agnieszka, jaką ma moc i co oznacza słowo kamishibai, Na zajęciach obecna była Pani wicedyrektor Wanda Siwek, Pani Barbara Potok, Pani Katarzyna Wojtanowska z uczniem klasy IV Karolem, Pani Patrycja Bajorek i Pani Magdalena Olszewska.
„Papierowy teatr”, „teatr obrazkowy”, „teatr narracji”- są to określenia dla teatru kamishibai (jap. kami–papier, shibai–sztuka). Teatr ten przedstawia bajki, baśnie , legendy lub opowiadania składające się z około kilkunastu pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, powstający za sprawą połączenia spójnej narracji z ilustacjami zamkniętymi w przenośnym teatrze. Technika i walory takiego przedstawienia pomagają osiągnąć efekt koncentracji, a ta forma opowiadania, czy też czytania to prawdziwie teatralne doświadczenie. Gdy narrator odczytuje tekst i kolejno odkłada karty, a przed widownią pojawiają się następne ilustracje utrzymuje to zainteresowanie słuchacza, który pozostaje w aurze niezwykłości i magii. Opowiadania kamishibai mogą być zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne. Mogą wyrażać pedagogiczne podejście poprzez oparcie ich treści na takich wartościach jak współpraca, miłość, przygoda, pomoc innym, odpowiedzialność, miłość do zwierząt, wytrwałość, współczucie, samoakceptacja, hojność. Kamishibai jest narzędziem edukacyjnym o szerokim zastosowaniu na różnych poziomach rozwoju dzieci.
Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się czym jest legenda i zastanawiali się jak Pani Agnieszka mogła zamknąć ją w pudełku. Na podstawie wykonanych z papieru postaci odgadli jej tytuł, ale aby otworzyć drewnianą scenę – butai i wysłuchać legendy potrzebne było zaklęcie. Rzeczywiście czary zadziałały, a teatrzyk kamishibai otworzył swoje drzwi.
Wszyscy widzowie zostali tak oczarowani, że z wielką uwagą i w ciszy wysłuchali „Legendy o smoku wawelskim” .
Dla uczniów i obserwatorów lekcji było to pierwsze spotkanie z teatrem kamishibai i mamy nadzieję, że nieostanie.
Magdalena Olszewska
Agnieszka Mitoraj