Projekt edukacyjny „Kazimierzowskie wędrówki” w klasach I – III

W październiku klasy I – III odwiedził tajemniczy gość. Był nim król Kazimierz Wielki. Nie przez przypadek odwiedził dzieci w tuchowskiej szkole. Powodem wizyty był zbliżający się jubileusz 680-lecia nadania przez króla praw miejskich dla Tuchowa. Kazimierz Wielki w pięknej epokowej szacie opowiedział uczniom kilka ciekawostek dotyczących swojego panowania. Był nieco zdziwiony, że do szkoły uczęszczają dziewczęta:) Fundator pierwszej uczelni w Polsce – Akademii Krakowskiej nakreślił uczniom, jak wyglądała edukacja w jego czasach: brak dostępu do książek, edukacja wyłącznie chłopców, nauka w języku łacińskim.

Król zachwycał się pięknem naszej Małej Ojczyzny – średniowiecznym rynkiem, pięknymi kościołami oraz przyrodą. Jeżeli wierzyć słowom króla, w okolicy ulicy Zielonej przez 300 lat wydobywano sól! Król był  bardzo rad, że mieszkańcy dbają o Tuchów – urokliwe miasteczko z bogatą tradycją oraz historią.

Na pamiątkę wizyty uczniowie otrzymali od króla zakładki do książek.  Zostały one „podrzucone” kilka dni wcześniej (król słyszał o epidemii, która nawiedziła świat) do biblioteki przez samego króla,  który nocami zwykł przechadzać się pustymi ulicami Tuchowa J

Mając na względzie nieocenioną rolę książek w edukacji król namawiał dzieci do częstych wizyt w szkolnej bibliotece. Na koniec dzieci zostały zaproszone do konkursu na najciekawszy portret wybranego króla Polski.

Finał konkursu już wkrótce.

Zapraszamy do obejrzenia filmu

Opracowała

Beata Gut – Lisak

%d bloggers like this: