Biblioteka szkolna poleca! Warto wiedzieć:)
Chociaż biblioteki są zamknięte… czytajcie! A w sobotę polecamy
Sobota 25.04 – Ewa Karwan-Jastrzębska
facebook.com/e.k.jastrzebska/
Zapraszam dzieci i dorosłych na Dobranockę Literacką w Ulu, w którym roi się od słów. Dorzucę więc kilka swoich, w tym również rymowanych i poproszę Was o wiersze w komentarzach. Tematem rymów będzie kot w kwarantannie. Podzielę się też z Wami nowym rozdziałem Bandy Michałka, który piszę teraz specjalnie dla Was. Pojawią się też podczas spotkania inni bohaterowie. Uwaga, ciekawe komentarze zostaną nagrodzone książkami, które przekazali dla Was moi wydawcy. Do zobaczenia!
Niedziela 26.04 – Barbara Gawryluk
facebook.com/barbara.gawryluk
Będzie o psach na medal, dzielnym kundelku Baltiku, rezolutnej Hedwidze i o moich ulubionych książkach z dzieciństwa. Zaglądniemy też na chwilę do Biura Detektywistycznego Lassego i Mai.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich –
to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa.
CIEKAWOSTKI
* 23 kwietnia świętuje się w Katalonii bardzo uroczyście. To dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją tego dnia wręczano kobietom czerwone róże – symbol krwi smoka, którego pokonał Święty Jerzy. Z czasem kobiety też zaczęły dawać podarunki i były to właśnie książki.
* W 1995 roku UNESCO ustanowiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a stało się to na wniosek rządu Hiszpanii.
* 23 kwietnia to również ważna data dla literatury na całym świecie. W tym dniu, w roku 1616 zmarli: Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega
* 23 kwietnia to także rocznica urodzin lub śmierci kilku wybitnych pisarzy, między innymi Vladimira Nabokova , Maurice’a Druona, Halldora Laxnessa, Josepa Pla i Manuela Mejia Vallejo.
* W Wielkiej Brytanii Dzień Książki obchodzony jest marcu. 23 kwietnia to na Wyspach Dzień Świętego Jerzego. Jest on patronem Wielkiej Brytanii i to ważny dzień w narodowym kalendarzu. Dlatego 23 kwietnia Anglia będzie celebrowała Światową Noc Książki.
Książkowy hymn
– Światowy Hymn Książki to symboliczny projekt Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016.
– Hymn ma znaczenie symboliczne i jest złożeniem hołdu książce.
– Tekst hymnu, to wiersz „Włosek poety” autorstwa Tadeusza Różewicza. Autor muzyki to Jan Kanty Pawluśkiewicz, polski kompozytor muzyki poważnej i filmowej. Tekst utworu przetłumaczono na kilkadziesiąt języków.
Jeśli chcecie posłuchac recytacji oto link https://www.youtube.com/watch?v=SeeJtpl-3VY czyta Bogdan Dmowski
– Światowa Stolica Książki to tytuł, który co roku przyznaje UNESCO. Jest to wyróżnienie dla miasta, które ma najlepszy program upowszechniający czytelnictwo i promujący książki.
Pierwszym miastem, które otrzymało tytuł Światowej Stolicy Książki był Madryt. Kolejne wyróżnione miasta to Aleksandria, Delhi, Antwerpia, Montreal, Turyn, Bogota, Amsterdam, Bejrut, Lublana, Buenos Aires, Erywań, Bangkok, Port Harcourt, Incheon. 2016 rok należał do Wrocławia, 2017 do Konakry. W 2018 Światową Stolicą Książki zostały Ateny.
Prawa autorskie
23 kwietnia to nie tylko święto książek i czytelnictwa, ale też, jak sama nazwa wskazuje, dzień praw autorskich. Zarówno pisarze, jak i wydawcy wiedzą, że bez nich rynek książki pewnie by nie istniał.
Co to jest prawo autorskie?
Zgodnie z definicją słownikową to „przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego”.