Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

Pamięci Żołnierzy Wyklętych- Niezłomnych

1 III obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To ważne święto, bowiem czcimy tych żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej, nie pogodzili się z zależnością Polski od Związku Radzieckiego i brakiem wolności. Rządzący Polską komuniści, nazywali ich bandytami i robili wszystko, by Polacy tak o nich myśleli. W oddziałach partyzanckich podjęli walkę z komunistami i wspierającymi ich oddziałami radzieckimi. Wielu z nich oddało życie za wolną Polskę, a wielu aresztowano i poddano okrutnym torturom.                                       4 marca przedstawiciele klas siódmych pod opieką nauczycieli Bernadety Baran i Ryszarda Wrony reprezentowali szkołę w II Pieszym Rajdzie Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od rana padał deszcz, było chłodno. Mimo niesprzyjającej aury reprezentanci różnych okolicznych szkół zebrali się obok ,,Sokoła”, by uczcić naszych Bohaterów.                                                                                                                                                                           Do pokonania mieliśmy kilkukilometrową trasę. Każda drużyna maszerowała z przydzielonym Bohaterem- Wyklętym. Naszym był major Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka, jeden z najsłynniejszych dowódców partyzanckich. W 1951r został stracony przez komunistów. Tak uzasadniał walkę żołnierzy niezłomnych: ,, Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej Ojczyzny (..) My walczymy za świętą sprawę, za wolną, niezależną i sprawiedliwą  Polskę (…) Dlatego wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie, tym, który za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków, domagających się wolności i sprawiedliwości”

Ubrani w plastrony, z tabliczką z naszym Bohaterem oraz mapą wyruszyliśmy w trasę. Po drodze zatrzymywaliśmy się w 5 punktach, w których wyznaczeni uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy. Miejscem docelowym był cmentarz nr 164, na który po półtorej godziny dotarliśmy. Tu czekała wszystkich gorąca herbata oraz kiełbaski. W części oficjalnej wystąpił historyk z IPN-u z Krakowa, z bardzo ciekawą prelekcją. Następnie głos zabrała P.Burmistrz Magdalena Marszałek oraz Przewodniczący Rady P. Stanisław Obrzut. Po modlitwie za poległych za Ojczyznę, zostały wręczone nagrody w konkursach plastycznych i wiedzy.              W konkursie plastycznym wyróżniona została Magdalena Grzenia z kl. 7a a w konkursie wiedzy drużyna w składzie: Julia Kielawa, Amelia Majcher i Szymon Koncewicz. Następnie leśniczy P. Wrona poprowadził wszystkich przez las na parking przy Lesie Tuchowskim, skąd nastąpił odwóz do poszczególnych miejscowości.

Ten rajd na pewno pozostanie długo w pamięci jej uczestników. Bardzo dokuczało nam zimno i błoto, ale mogliśmy poczuć choć namiastkę życia partyzanckiego. Podjęty nasz trudiwysiłek to z naszej strony małe zadośćuczynienie tym, którzy ginęli za to, byśmy mogli żyć w wolnej, pięknej Polsce. .

Bernadeta Baran  

%d