Aktualności

XXI Zlot Niepodległościowy „Łowczówek 2019”

Mimo deszczu i chłodu w niedzielę 10 listopada 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Tuchowie wraz z dyrektorem Józefem Wzorkiem, nauczycielami Renatą Gąsior, Bernadetą Baran oraz Martą Mazurkiewicz wzięli udział w Powiatowych Obchodach Święta Niepodległości w Łowczówku.

Tegoroczny XXI Zlot Niepodległościowy powiązany był ze 105. rocznicą Bitwy pod Łowczówkiem. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem na cmentarz Kompanii Honorowej 6. Brygady Powietrznodesantowej im. Generała Władysława Sosabowskiego w Krakowie oraz pocztów sztandarowych. Uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, poległych i zmarłych Legionistów przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Po zakończonej eucharystii ksiądz biskup dokonał poświęcenia odnowionego cmentarza.

Ceremonię oficjalną rozpoczęto odegraniem „Mazurka Dąbrowskiego”, po którym uczestnicy wysłuchali okolicznościowych przemówień. Kolejnym punktem programu był Apel Pamięci z salwą honorową oraz złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów przy kaplicy. Uroczystości zakończył piknik historyczny, w ramach którego jak co roku odbyło się wspólne śpiewanie pieśni legionowych, a każdy uczestnik mógł spróbować żołnierskiej grochówki.

XXI Zlot Niepodległościowy był pięknym świętem pamięci o tych, którzy walczyli o naszą wolność i nie bali się zapłacić za nią najwyższej ceny. Niech ta pamięć nie gaśnie i żyje w nas na co dzień.

Marta Mazurkiewicz

%d bloggers like this: