Moniuszko. Polskość jak z nut. 4a i b z wizytą w Kąśnej

7 listopada w Sali Koncertowej Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej koło teatralne działające przy ZSOiZ w Gromniku wystawiło czterokrotnie sztukę pt. „Moniuszko. Polskość jak z nut” dla blisko 1500 widzów.

Spektakl przygotowano w ramach festiwalu Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc. Nasi uczniowie mieli przyjemność obejrzeć doskonałe przedstawienie, prawdziwą lekcję historii oraz lekcję biografii Stanisława Moniuszki. Głównym bohaterem przedstawienia był oczywiście Stanisław Moniuszko, którego 200 rocznicę urodzin obchodzimy właśnie w tym roku. Spektakl składał się z czterech aktów, które dotyczyły różnych aspektów życia kompozytora m.in. narodzin artysty, jego wychowania w duchu polskości, zamiłowania do tradycji i kultury ludowej, tworzenia Śpiewnika domowego, trudnego procesu tworzenia oper m.in. „Halki” czy „Strasznego dworu”. Spektakl miał na celu pokazać jak wielką osobowością artystyczną był Stanisław Moniuszko, osobowością, która nadała kształt polskiej operze, muzycznym poetą dźwięku, a przede wszystkim patriotą, który zawsze „miał w miłości kraj ojczysty”.

Po występie grupy teatralnej odbył się konkurs, w którym bardzo chętnie brali udział widzowie. Sprawdzał on wiedzę na temat faktów z życia Stanisława Moniuszki zaprezentowanych w sztuce. Po uczcie dla ducha Justyna Jaworska- Lipka oprowadziła nas po Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej pokazując bardzo ciekawe eksponaty i opowiadając o nich wspaniałe historie.

To była niezwykła lekcja.

%d bloggers like this: