Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

Program Centrum Edukacji Obywatelskiej Historionauci realizowany w naszej szkole.

Od września w naszej szkole realizowany był program Centrum Edukacji Obywatelskiej Historionauci. Sześciu uczniów klas piątych miało za zadanie poszukać śladów przeszłości w wybranym muzeum regionalnym. W ramach naszych działań, podczas wizyty w Muzeum Miejskim w Tuchowie poznawaliśmy historię lokalną za pomocą wybranego eksponatu muzealnego.Zadaniem młodzieży było opowiedzenie, w interesujący sposób, historii tego obiektu.

Uczniowie wybrali protezę ręki, która należała do mieszkańca Karwodrzy – pana Franciszka Krzemienia. Wcielając się w role detektywów Historionauci przez kilka tygodni poszukiwali informacji na temat właściciela protezy. Ciekawym doświadczeniem było przeprowadzenie wywiadu z wnukiem naszego bohatera – panem Markiem Krzemieniem.

Zebrane informacje uczniowie zaprezentowali pisząc artykuł o intrygującym tytule „Straszydło z ciemnego pokoju. Sztuczna ręka w Muzeum Miejskim w Tuchowie”. Opracowywanie zgromadzonych informacji skłoniło uczniów do refleksji nad losem żołnierzy podczas wojny, których bezimienne groby na tuchowskich cmentarzach stanowią tragiczną pamiątkę tamtych czasów. Nad mogiłami żołnierzy oraz grobem p. Franciszka pomodliliśmy się za wszystkich walczących, bohaterów naszej Małej Ojczyzny.

Nasz artykuł trafił do Centrum Edukacji Obywatelskiej. Mamy nadzieję, że już wkrótce pojawi się on na stronie www.historiaposzukaj.pl

Historionautami tegorocznej edycji byli:

Anna Bakulińska

Nelly Gierałt

Natalia Janas

Patrycja Igielska

Emilia Michałek

Damian Wiejacki

Mamy nadzieję, że w będziemy kontynuować udział w programie Historionauci.  Nasze Muzeum Miejskie w Tuchowie skrywa jeszcze niejedną tajemnicę……

 

Opracowała

Beata Gut – Lisak

%d