Aktualności

Wycieczka klas VII a i VII c

W piątek 16 maja klasy 7a i 7c wraz z wychowawczyniami pojechały na wycieczkę do Muzeum Lizaków w Jaśle oraz Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Wyjazd zaplanowany był na godzinę 9:15, lecz ostatecznie opuściliśmy teren zbiórki około godziny 9:30. 

Najpierw w planach było Muzeum Lizaków. Gdy dojechaliśmy na miejsce, weszliśmy do budynku. Przy wejściu był sklep z różnymi słodyczami. Gdy przyszła kolej na naszą grupę, pani przewodniczka zaprowadziła nas schodami do fabryki, gdzie zaczęła opowiadać o początkach produkcji lizaków i przyrządach do tego przeznaczonych. W pomieszczeniu stały dystrybutory z różnymi typami cukru. Obok tego stał stół z aromatami i ogromnym lizakiem na środku. Przeszliśmy następnie do wytwarzania masy do lizaków. Pani zaczęła przygotowywać składniki. Po chwili spytała się nas, jaki smak wybrać. Rozpoczęło się głosowanie. Ostatecznie wybraliśmy aromat truskawkowy. Pani skończyła robić masę, zaczęła skręcać i odcinać małe fragmenty, z których robiliśmy lizaki. Po ułożeniu kształtu ze swojej części należało go starannie zapakować. Po wykonaniu pracy każdy dostawał dyplom uczestnictwa w warsztatach. Gdy wszyscy byli gotowi, wsiedliśmy do autobusu i pojechaliśmy dalej. 

Następnym miejscem do zwiedzania było Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie z hutą szkła. Gdy przyjechaliśmy do miasta, mieliśmy chwilę czasu na zwiedzanie rynku. O godz. 14 weszliśmy do obiektu, powitaliśmy przewodnika i rozpoczęliśmy zwiedzanie. Na początku przeszliśmy na drugą stronę rynku do innego budynku. Oglądaliśmy wystawy sztuki nowoczesnej oraz pokaz użycia szkła w zjawiskach fizycznych. Były tam m. in. naczynia z uranu i szkła, okulary rozszczepiające światło i kula plazmowa wytwarzająca słabe bezprzewodowe wysokie napięcie. Następnie przeszliśmy do wystawy prezentującej m.in. łączenie szkła i drewna. Potem wróciliśmy do budynku głównego, zeszliśmy schodami w dół do huty. Na dole byli panowie, którzy pokazywali, jak robią róże ze szkła. Gdy skończyli, nagrodziliśmy ich gromkimi brawami. Chwilę później zostaliśmy zaproszeni do malowania szklanych talerzy. Na początku należało wybrać wzór, potem przykleić w środku, aby obrazek był widoczny na zewnątrz, następnie trzeba było zrobić kontury czarną farbą, a na końcu był czas na kolorowanie. Kolejną atrakcją było wybijanie szklanego medalu, który każdy z nas otrzymał na pamiątkę. Gdy wszyscy skończyli, przeszliśmy do krzywych zwierciadeł, które w różny sposób odbijały obraz przed nimi. Chwilę potem pan przewodnik zaprowadził nas do hali wejściowej. Znajdowało się tam ogromne malowidło trójwymiarowe wielkości całej podłogi. Po tym pożegnaliśmy się z przewodnikiem i wsiedliśmy do autobusu. 

Gdy wróciliśmy i wyszliśmy z autobusu, panie rozdały talerze, które malowaliśmy w Krośnie. Po odebraniu można było udać się do domu. Wycieczka bardzo mi się spodobała, było dużo atrakcji i elementów do zwiedzania. 

 

Szymon Kwiatkowski, kl. VII c

%d bloggers like this: