Spójrzmy jak wyglądają przygotowania do świąt u sąsiadów czyli szkolna wycieczka na Jarmark Bożonarodzeniowy do Niemiec.

W dniach 7- 8 grudnia 2018 trzydziestu uczniów naszej szkoły pojechało na wycieczkę do Drezna, Miśni i Budziszyna na bardzo popularny w Niemczech Jarmark Bożonarodzeniowy.

Drezno, zwane perłą baroku, jest miastem, w którym odbywa się najstarszy taki jarmark w Niemczech. Jego symbolami są jodła i największa na świecie świąteczna piramida (14 metrów). Tutaj ożywają stare rzemieślnicze tradycje – jarmarczne zabawki z drewna, malowane tkaniny, łużyckie wyroby garncarskie, wydmuchiwane ozdoby choinkowe, ciasteczka i oczywiście drezdeński Christstollen (strucla z bakaliami posypana cukrem pudrem).

Oprócz udziału w jarmarkach we wszystkich trzech miastach w Saksonii, uczniowie mieli okazję zwiedzić starówkę w Dreźnie, zabytkowy zespół pałacowy Zwinger z galerią malarską tzw. Starych Mistrzów, katedrę, operę Sempera.

W drugim dniu pobytu w Niemczech byliśmy w Miśni, mieście słynącym z wyrobów porcelanowych. W tutejszej manufakturze przyjrzeliśmy się podczas warsztatów etapom wytwarzania takich produktów jak talerze, dzbany, figurki i inne wyroby użytkowe. Zobaczyliśmy też całą kolekcję najpiękniejszych przedmiotów w tutejszym muzeum.

Niewielkie miasteczko Budziszyn znajdujące się blisko polskiej granicy posiada bardzo oryginalny kalendarz adwentowy, którym jest frontowa ściana ratusza, a jego okna zasłonięte drewnianymi ponumerowanymi okiennicami są okienkami tego kalendarza.

Wszystko to sprawiło, że i nam udzielił się świąteczny nastrój, a to, co zobaczyliśmy może zainspiruje nas do przeniesienia jakiejś tradycji na polski grunt.

Dziękujemy pani Beacie Wantuch za zorganizowanie wycieczki, a p. Piotrowi Pierzchale i p. Beacie Niemiec-Ryba za opiekę podczas wycieczki.

%d bloggers like this: