„Historia opowiedziana na płótnie.”

Jan Matejko urodził się w 1838 roku w Krakowie, w domu przy ulicy Floriańskiej. Był jednym z najwybitniejszych polskich malarzy historycznych. Od najmłodszych lat rozwijał swoje zdolności artystyczne – uwielbiał rysunki i malowanie. Szczególnie był zafascynowany historią Polski. Czasy, w których tworzył Jan Matejko, były trudne do Polaków – to okres niewoli, zaborów. Malował obrazy „ku pokrzepieniu serc”– wielkie bitwy, władców, ważne wydarzenia polityczne, postaci, które spełniały jakąś ważną rolę w historii narodu polskiego. Dzieła tego artysty to piękne, przejmujące historie opowiedziane na płótnie. Jego obrazy uświetniały najwspanialsze wystawy ówczesnej Europy – Paryża, Pragi, Wiednia, Budapesztu. 

Dzisiaj jego twórczość znajduje się w zbiorach różnych muzeów, które młodzież z naszej szkoły miała okazję odwiedzić. W listopadzie zakończyliśmy projekt edukacyjny „Historia opowiedziana na płótnie. Życie i twórczość Jana Matejki w sto dwudziestą piątą rocznicę śmierci artysty”. Postanowiliśmy na lekcjach plastyki przyjrzeć się bliżej postaci malarza i poznać jego twórczość. Uczniowie klas siódmych oraz trzeciej gimnazjum wykonywali gry planszowe na temat Jana Matejki. Powstały, więc oryginalne plansze, ciekawe tytuły. Po dopracowaniu gier, jedną lekcję poświęciliśmy na spotkanie z Matejką „przy stoliku” – uczniowie grali w gry kolegów i sami oceniali ich pomysłowość.

Wszystkie gry są oryginalne!! Zapraszamy do obejrzenia kilku wybranych prac w Bibliotece Publicznej w Tuchowie. Zachęcamy uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w nowym projekcie pt. „Rozegraj weekend”.

Opracowała: Beata Gut – Lisak

 

%d bloggers like this: