Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

Wycieczka klas VII i III gimnazjum po krakowskich muzeach

Pod koniec września i na początku października uczniowie klas VII oraz III gimnazjum uczestniczyli w wycieczcie po krakowskich muzeach. Był to pierwszy etap projektu edukacyjnego pt. „Historia opowiedziana na płótnie”. Życie i twórczość Jana Matejki w 125 rocznicę śmierci artysty.

Odwiedziliśmy miejsca związane z życiem i działalnością Jana Matejki – Galerię Sztuki w Sukiennicach oraz dom malarza na ulicy Floriańskiej, które były okazją do poznania historii tego wielkiego artysty. Uczniowie podziwiali galerię pięknych obrazów, a w pracowni malarza zobaczyli pamiątki pozostawione przez Jana Matejkę – sztalugi, paletę, na której zachowały się resztki zaschniętych farb, i wiele innych ciekawych eksponatów.

Wizyta w Krakowie była okazją do odwiedzenia wielu innych ciekawych miejsc. W Muzeum Bursztynu pani przewodnik zaprezentowała uczniom historię powstania bursztynu oraz jego właściwości. W Pałacu Biskupa Erazma Ciołka uczniowie klasy VII c wzięli udział w lekcji pt. „Jak czytać dzieło sztuki?”, ucząc się analizy dzieł na wybranych przykładach średniowiecznej i renesansowej sztuki. Z kolei w Ośrodku Kultury Europejskiej „Europeum” uczniowie III gimnazjum poznawali cechy sztuki nowożytnej.

Wycieczka odbyła się w ramach programu Muzeum Narodowego w Krakowie „Kultura dostępna”, dzięki któremu nasi uczniowie mogli wziąć udział w bezpłatnych lekcjach muzealnych.

                                                                                                   Opracowała

Beata Gut – Lisak

%d