Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

Polscy bohaterowie walczący w bitwie o Anglię

Przeżywamy wyjątkowy rok: 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to znakomita okazja, by szczególnie zwrócić uwagę na kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci i młodzieży, zainteresować ich piękną historią naszej Ojczyzny, ukazać bohaterów narodowych, często zapominanych.

Film „Dywizjon 303”, który można obejrzeć w kinach, opowiada właśnie o bohaterskich  polskich pilotach, walczących w bitwie o Anglię.

12 września okazję do jego obejrzenia mieli uczniowie klas 6a, 6b i 6c. Wychowawcy tych klas postanowili przybliżyć swoim wychowankom historię II wojny światowej, z głównymi bohaterami – Polakami, którzy przyczynili się do klęski Hitlera w bitwie o Anglię.                                                                                                                                                                  Po pokonaniu Francji Hitler zaproponował Wielkiej Brytanii pokój. Nowy premier angielski Winston Churchill zdecydowanie propozycję odrzucił. Wówczas Niemcy postanowiły dokonać inwazji na Anglię. Było to jednak możliwe dopiero po unieszkodliwieniu floty i lotnictwa brytyjskiego i uzyskaniu bezwzględnego panowania w powietrzu. Bitwa o Anglię rozpoczęła się z początkiem sierpnia 1940 r.

Setki bombowców niemieckich bombardowało angielskie porty, lotniska, ośrodki przemysłowe i miasta. W walkach powietrznych o Anglię wzięli udział także Polacy, najpierw w eskadrach brytyjskich, a potem już w polskich dywizjach, wśród których największą chwałą okrył się Dywizjon Myśliwski 303.

Film „Dywizjon 303” to prawdziwa historia polskich asów przestworzy, inspirowana bestsellerem Arkadego Fiedlera. Polscy piloci stali się legendą. Wnieśli cenny wkład w zwycięstwo. Dysponując doskonałym sprzętem, wykazali swe wielkie walory bojowe. Na każdy strącony w walce polski myśliwiec przypadało 9 zestrzelonych samolotów przeciwnika. Ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla młodego pokolenia Polaków.

Piękny, wzruszający film…

                                                                                                                                  Bernadeta Baran

%d