Aktualności

Aleksandra Pasik laureatem I Tarnowskiego Konkursu Chemicznego

Tuż przed wakacjami rozstrzygnięto pierwszą edycję Tarnowskiego Konkursu Chemicznego organizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Tarnowie. Miło nam poinformować, że Aleksandra Pasik, uczennica Szkoły Podstawowej im. St. Staszica w Tuchowie (oddziały gimnazjalne) zajęła w tym konkursie II miejsce, otrzymując tytuł laureata.

Konkurs składał się z dwóch części. Pierwsza polegała na rozwiązaniu zadań zamkniętych – za błędną odpowiedź otrzymywało się punkty ujemne. Ze stu pięćdziesięciu ośmiu osób do drugiego etapu mogło wejść maksymalnie dwudziestu uczniów. Jak stwierdziła Ola: „Szczerze? Nie wierzyłam w to, że przejdę, więc byłam w szoku, gdy okazało się, że mam walczyć dalej. Na przyswojenie wiedzy do drugiego etapu miałam tylko tydzień, co wydawało mi się niemożliwe.” Finał składał się z testu teoretycznego, który nie sprawił Oli większych problemów, oraz części praktycznej. „Wszyscy przeszliśmy „chrzest” laboratoryjny, ponieważ jeszcze nigdy nie byliśmy w prawdziwej pracowni chemicznej. Ćwiczenie mnie zaskoczyło. Nikt nie spodziewał się „zabawy” z amoniakiem.” – jak wspomina Ola.

Rozdanie nagród oraz pamiątkowych dyplomów było połączone z krótkim wykładem o metalach, przeplatanym niesamowitymi doświadczeniami

%d bloggers like this: