Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

,,Gdybyśmy uważniej patrzyli…’’, czyli o kwietniowym wyjeździe do Zakopanego

Na górach jakieś dzieją się dziwy, przedziwy!

W skłębionych chmur bałwanach słońce się tumani…

(Leopold Staff)

                5 kwietnia 2018 r. w siedzibie Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem odbyło się uroczyste podsumowanie XIII edycji Małopolskiego Konkursu Literackiego ,,Na tatrzańskim szlaku’’. Konkurs jest objęty patronatem Małopolskiego Kuratorium Oświaty.

Uroczystość prowadzili: Małgorzata i Marek Kotowie, pracownicy TPN. Obecni byli współorganizatorzy konkursu: dyrekcja i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Poroninie oraz wójt gminy.

W konkursie udział wzięło 190 uczniów z 35 szkół. Laureatami Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Tuchowie zostali uczniowie: Jakub Różycki z kl. VI b (III miejsce), Jakub Łątka z kl. VI c (wyróżnienie), Julia Baran z kl. VII c (III miejsce) oraz Wiktoria Łątka z kl. VII c (wyróżnienie).

W tym roku uczniowie mieli do wyboru następujące formy wypowiedzi:

opowiadanie o niezwykłych wydarzeniach rozgrywających się w tatrzańskiej scenerii;

wiersz ukazujący wybrane zjawisko atmosferyczne charakterystyczne dla Tatr;

komiks, którego bohaterami są uosobione zwierzęta lub rośliny, a tematem niepowtarzalny urok tatrzańskiej przyrody.

Podczas wręczania nagród odbył się mały konkurs na fraszkę, której tematem była ochrona krokusów przed niewłaściwym traktowaniem przez turystów (próbują wjeżdżać samochodami na pola krokusowe, kładą się na nich, robią selfie)

Serdecznie dziękuję Panu Dyrektorowi Józefowi Wzorkowi w imieniu własnym, uczniów oraz rodziców za zorganizowanie wyjazdu do Zakopanego.

A oto relacja naszych laureatów:

Uczniowie naszej szkoły znaleźli się w zaszczytnym gronie laureatów konkursu. Z wielką radością wyruszyliśmy wczesnym rankiem z przyszkolnego parkingu, na spotkanie z polską stolicą gór. Opiekę nad nami sprawowała nasza polonistka, pani Renata Gąsior. Podróż mijała w miłej atmosferze i po niespełna czterech godzinach dotarliśmy do celu.

Gospodarze uroczystości przyjęli nas bardzo życzliwie i ugościli pysznym poczęstunkiem.

            Po krótkim odpoczynku udaliśmy się na aulę CEP i z niecierpliwością oczekiwaliśmy na ogłoszenie wyników konkursu. Każdy chciał wypaść jak najlepiej, a konkurencja była duża. Bardzo się ucieszyłam, kiedy okazało się, że stanęłam na podium i zdobyłam nagrodę. Wszyscy bili brawo nagrodzonym i gorąco im gratulowali. Panowała bardzo serdeczna atmosfera.

Kiedy zakończyła się część oficjalna, mieliśmy czas na zwiedzanie ekspozycji. Mogliśmy zobaczyć największą w Polsce makietę Tatr i wysłuchać wyświetlanej na niej prezentacji łączącej obraz i dźwięk oraz podziwiać piękne wystawy o tematyce związanej z Tatrami i ochroną przyrody. Ciekawym doświadczeniem było obserwowanie w sali kinowej Tatr, ukazanych z lotu ptaka, czyli sfilmowanych kamerą umieszczoną w dronie.

Po dniu pełnym wrażeń, zmęczeni, ale szczęśliwi udaliśmy się w drogę powrotną.

To był bardzo udany dzień!

Julia Baran, kl. 7 c

Dnia 5 kwietnia 2018 roku miałem zaszczyt uczestniczyć w rozdaniu nagród w XIII edycji konkursu literackiego pt.„Na tatrzańskim szlaku”. Cała uroczystość miała podniosły charakter. Odbyła się w CEP TPN przy ulicy Chałubińskiego 42a. Jest mi niezmiernie miło, ponieważ zostałem laureatem. Został mi wręczony dyplom oraz materiały edukacyjne dotyczące Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Po uroczystości wręczenia nagród zaproszono nas na poczęstunek, a następnie zwiedzaliśmy ekspozycję w ośrodku, w którym się znajdowaliśmy. Cała wystawa zapierała dech w piersiach. Nasz przewodnik był wirtualny i opowiadał nam o wszystkich zakątkach wystawy. Zarówno część multimedialna, jak również ta ze wspaniale odtworzonym naturalnym środowiskiem życia zwierząt i roślin bardzo mi się podobała. W specjalnym kinie mogliśmy obejrzeć film o niewłaściwych zachowaniach w górach oraz przedstawiający ogrom i potęgę Tatr z lotu ptaka. Ściany muzeum były wypełnione tablicami multimedialnymi, na których wyświetlały się obrazy dotyczące fauny i flory Tatr.

Dzień spędzony w Zakopanem był dla mnie pełen wrażeń. Myślę, że był to jeden z najciekawszych dni w moim życiu.

Jakub Łątka, kl. VI c

Opracowała Renata Gąsior

%d