Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

Gwiazdkowa rozmowa przedstawienie uczniów Szkoły Podstawowej im. St. Staszica w Tuchowie.

Trupa Kolędująca „Powsinoga” miała zaszczyt gościć w Domu Pogodnej Jesieni u Sióstr Józefitek w Tuchowie dnia 23.01.2018 roku i zaprezentować podopiecznym sztukę, co się nazywa „Gwiazdkowa rozmowa”. Pomysłodawcą wizyt w DPJ jest pedagog Beata Kielawa. Jeżeli chodzi o treść sztuki jest ona całkowicie niekonwencjonalnymi jasełkami. Biorą w niej udział trzy koty, mysz i pies oraz dwoje dzieci. Według tradycji ludowej w noc wigilijną gospodarz idzie z opłatkiem do swojej chudoby podzielić się ze zwierzętami, które to o północy mają przemówić ludzkim głosem. (A może to ludzie powinni przemówić głosem zwierząt…) To zwierzęta planują, co powiedzą ludziom swoim opiekunom, przygotowują postulaty, czyli takie życzenia, czego im potrzeba, co ich drażni i co się kotom i psu nie podoba. Na koniec wszyscy się pospali, najpierw zwierzęta, potem dzieci, ale wśród sennych wspomnień Lidka i Satek (brat i siostra) wspólnie ułożyli gwiazdkowe zaklęcie NIE RÓB DRUGIEMU, CO TOBIE NIEMIŁO!

W przedstawieniu przygotowanym przez Renatę Szeląg udział wzięli:

Mruk- Igor Styrkowiec

Funia- Wiktoria Sikorska

Kotek Odwrotek – Piotr Bakuliński

Mysz Pelasia- Katarzyna Smalarz

Pies Niuchacz – Oliwia Madejczyk

Lidka Kitka- Jagoda Żołądź

Satek –Gagatek – Filip Włodarz

Gospodyni-/Mama- Wiktoria Łątka

Kolędnicy: Bartłomiej Patyk, Jakub Kwiatkowski, Szymon Kwiatkowski, Jakub Różycki.

Pastorałki śpiewali: Agata Janusz, Kamila Banek, Jakub Różycki i Wiktoria Łątka

Realizator dźwięku: Paweł Hołda

Charakteryzacją dzieci zajęły się Małgorzata Lekarczyk i Katarzyna Krupa.

Przedstawienie to obejrzeli także w Domu Kultury uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuchowie dnia 26.01.2018. Wtedy też „Gwiazdkowa rozmowa” zaprezentowana była dla gości specjalnych, czyli wszystkich przedszkolaków z naszego miasta. Maluchy skwapliwie słuchały, podziwiały piękne stroje kotków, psa i myszki, głośno biły brawo aktorom a przede wszystkim z wielką ochotą robiły sobie zdjęcia z aktorami oraz turoniem.

 W sobotę 27.01.2018 roku Trupa Kolędująca „Powsinoga” zaprezentowała się jeszcze dla Stowarzyszenia „Nadzieja” podczas zabawy karnawałowej zorganizowanej w naszej szkole. To było wielkie przeżycie zarówno dla aktorów jak też rodziców i dzieci ze Stowarzyszenia Nadzieja.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, którzy pomogli w przygotowaniu przedstawienia, którym chciało się poświęcić czas na naukę tekstu, jechać do DPJ, spędzić cały piątek w DK i jeszcze przyjść w sobotę do szkoły, aby zaprezentować się uczestnikom zabawy karnawałowej. Dziękujemy zwłaszcza męskiej części grupy teatralnej za cierpliwość podczas wykonywania makijażu, który wymagał od chłopaków nie lada poświęcenia.

Na Nowy Rok życzymy wszystkim ludziom i zwierzętom, aby działało gwiazdowe zaklęcie NIE RÓB DRUGIEMU, CO TOBIE NIEMIŁO!

Katarzyna Krupa

 

%d