Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

,,O takich świętach’’, czyli o Konkursie Polskiej Poezji Religijnej

5 grudnia 2017 r. w tarnowskim Pałacu Młodzieży odbyły się eliminacje rejonowe XXI Ogólnopolskiego Konkursu Polskiej Poezji Religijnej ,,Pierścień Świętej Kingi’’.

Szkołę Podstawową im. Stanisława Staszica w Tuchowie reprezentowały uczennice klas piątych: Julia Kielawa, Izabela Srebro i Kinga Barnaś.

            Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych Gminy i Miasta Tarnowa oraz powiatu tarnowskiego. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci poezją,
w tym poezją religijną.

W kategorii klas IV-VII udział wzięło ponad 60 recytatorów.

            Komisja konkursowa za świadomość słowa, talent, charyzmę, osobowość i potencjał recytatorski postanowiła wyróżnić Kingę Barnaś z kl. V c.

Długo szukałam tekstów do recytacji. I nagle pomyślałam o poezji Janiny Halagardy, naszej poetki z pobliskiej Zabłędzy. Wybrałam do recytacji wiersze:,,O takich świętach’’ i ,,Do tuchowskiej szopy’’. Proste, ale bogate w treść, bliskie sercu.

Tak więc na konkursie obok wierszy Karola Wojtyły, Jana Twardowskiego pojawiła się poezja pani Janiny.

Dziękuję koleżance Katarzynie Krupie za pomoc w przygotowaniu dziewczynek do konkursu.

            Julia, Izabela i Kinga uwielbiają uczyć się wierszy i je recytować. Miło było potem wysłuchać werdyktu jury.

Gratuluję moim uczennicom i życzę sukcesów w następnym roku.

A oto wspomnienia odważnej trójki:

 ,,…Gdy usłyszałam swoje nazwisko, wyszłam na scenę. Cała się trzęsłam, byłam spięta. Zaczęłam recytować. Zapomniałam o strachu i mówiłam: O takich świętach myślę, z lat dziecinnych, z mej Polski, gdzie w Wigilię mróz skrzypiał, śniegiem spowite wioski. Grudniowe, białe czapy gięły gałęzie jodeł, świat tonął w zaspach śniegu, drogę wskazywał Anioł… Po zejściu ze sceny siedziałam spokojnie. Cieszę się z wyróżnienia. To dla mnie zaszczyt, że mogłam reprezentować swoją klasę i szkołę’’. (Kinga Barnaś, kl. V c) 

,,Z naszej trójki ja recytowałam jako druga: …A w tuchowskiej stajence żłóbek- cud-przy Panience, A w żłóbeczku śpi mała  Dziecina. Józef czuwa nad nimi, cichuteńko w świątyni, Nowe życie rozpocznie Rodzina…  Po wszystkich występach jury naradzało się pół godziny, aż w końcu poznałyśmy werdykt. Z naszej szkoły wyróżnienie otrzymała Kinga Barnaś. Konkurs bardzo mi się podobał, a w następnym roku zajmuję podium!’’. (Izabela Srebro, kl. V b)  

 ,,…Bardzo się denerwowałam. Gdy weszłam na scenę, miałam lodowate ręce i bolał mnie brzuch. Dałam z siebie wszystko. Recytowałam wiersz Aleksandry Dec ,,Przyjaciel’’. Najbardziej podobało mi się to, że mogłam reprezentować szkołę’’. (Julia Kielawa, kl. V b)  

Opracowała Renata Gąsior

https://www.facebook.com/pg/sptuchow/photos/?tab=album&album_id=2034658303470350

%d