GIMNAZJALIŚCI NA XXVII GALICYJSKIEJ JESIENI LITERACKIEJ

6 października gimnazjaliści z klasy 3a i 3c wraz z nauczycielkami-Bernadetą Baran i Anną Stanuch-Madej uczestniczyli w kulturalnym wydarzeniu, jakim była tuchowska edycja XXVII Galicyjskie Jesieni Literackiej. W naszym mieście impreza ta odbyła się po raz piąty. Organizatorami byli pisarz i poeta-Andrzej Grabowski  oraz Dom Kultury w Tuchowie. Na widowni obok naszej młodzieży byli także uczniowie tuchowskich szkół średnich oraz mieszkańcy naszego miasta.

Celem spotkania była prezentacja poezji polskiej, ukraińskiej, słowackiej i węgierskiej przez jej autorów. Zgromadzona publiczność mogła także wysłuchać poezji śpiewanej w wykonaniu naszych ukraińskich gości oraz Andrzeja Jagody z tuchowskiego DK.

W roli gospodarza wystąpił burmistrz – Adam Drogoś, który powitał wszystkich gości i publiczność oraz na zakończenie wręczył symboliczny upominek jubilatowi-Andrzejowi Grabowskiemu-świętującemu 50-lecie debiutu literackiego i 70-lecie urodzin.

Pomimo niełatwego przekazu, jakim było prawie 2-godzinne obcowanie z poezją współczesną/także obcojęzyczną/nasza młodzież wykazała się dużą kulturą osobistą i ciepło przyjęła występy artystów. Dzięki takiemu doświadczeniu młodzi ludzie mogą przekonać się, jak niezwykły i różnorodny jest dorobek słowiańskiej kultury ,a tego co nas  łączy, jest więcej niż tego, co nas dzieli.

ANNA STANUCH-MADEJ

%d bloggers like this: