Aktualności

„Z mitologią za pan brat” – projekt edukacyjny dla uczniów klas piątych

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas V Szkoły Podstawowej im. S. Staszica w Tuchowie realizowali projekt mitologiczny pod hasłem „Z mitologią za pan brat”.

Pierwszym zadaniem każdego ucznia było zaprezentowanie wybranego boga greckiego. W tym celu uczniowie przygotowywali stroje, atrybuty, a następnie przebrani prezentowali na forum klasy swojego boga. Zdecydowana większość dzieci mogła się pochwalić pomysłowymi strojami i dodatkami, przygotowanymi niejednokrotnie z wykorzystaniem maskotek, kolorowego papieru i różnych zabawek (na szczególne wyróżnienie zasługuje pluszowy trójgłowy Cerber, który przybył z Hadesem – Jakubem Sukiennikiem z kl. V b, tyrs – długa laska Dionizosa owinięta bluszczem – dzieło Macieja Ryby z kl. V c, czy skrzydła z „prawdziwych” piór dla Dedala i Ikara z kl. V c – Filipa i Jakuba Głowackich).

Kolejnym zadaniem było przygotowanie komiksu o tematyce mitologicznej. Można było pracować nad historiami Dedala i Ikara, Demeter i Kory, Prometeusza, Syzyfa, króla Midasa, wojny trojańskiej, Odyseusza i wyprawy Argonautów. Komiksy oceniane były pod względem zgodności z treścią mitu, a także pod kątem plastycznym. Decydujące zdanie przy ocenie prac miał pan Stanisław Maniak, który wyróżnił następujących uczniów.

I miejsce – Wojciech Mokrzycki (V c)

II miejse – Julia Rąpała (V a), Jakub Łątka (V c)

III miejsce – Zuzanna Łukasik (V a)

Wyróżnienia – Mikołaj Wiśniowski (V c), Sebastian Ziomek (V a).

W ramach projektu uczniowie przygotowywali też plakaty z potworami mitologicznymi, które później zostały rozwieszone w salach lekcyjnych. Kolejnym zadaniem było zilustrowanie mitologicznych związków frazeologicznych. Każdy z uczniów przygotował rysunek do wylosowanego związku, a pani Renata Szeląg wyróżniła najciekawsze prace, i tak:

I miejsce zdobyli: Kamila Banek i Jakub Józef Różycki z klasy V b,

II miejsce – Julia Rąpała i Kacper Kępa z klasy V a,

III miejsce – Mikołaj Wiśniowski (kl. V c) i Tomasz Grzebień (klasa V a).

Następnie przez kilka tygodni uczniowie w grupach przygotowywali scenki na podstawie mitów o Dedalu i Ikarze, Demeter i Korze, Prometeuszu i Syzyfie. Najpierw trzeba było opracować scenariusz, rozdzielić role, zastanowić się nad potrzebnymi strojami, rekwizytami, scenografią, którą będzie można zaprezentować w salach lekcyjnych. I tu znów dzieci z pomocą rodziców wykazały się niesamowitą pomysłowością i zaangażowaniem. Rekwizytem, który szczególnie przyciągał uwagę była łódka, którą Dedal i Ikar przypłynęli do króla Minosa, skonstruowana na bazie sanek przez Andrzeja Chwistka i Jasia Skrobisia z klasy V c.

Projekt kończył szkolny konkurs mitologiczny, w którym każdą klasę reprezentował zespół, w skład którego wchodzili: Zeus, Posejdon, Hermes, Hera, Demeter i Atena. Z klasy V a zespół tworzyli: Julia Rąpała (Hera), Atena (Kasia Smalarz), Zuzanna Łukasik (Demeter), Sebastian Ziomek (Zeus), Paweł Bajorek (Posejdon), Łukasz Grzenia (Hermes), z klasy V b: Filip Włodarz (Zeus), Jakub Józef Różycki (Posejdon), Piotr Bakuliński (Hermes), Oliwia Madejczyk (Hera), Agata Janusz (Demeter) i Julia Szablowska (Atena). Z kolei z klasy V c – Wiktoria Łątka (Hera), Aleksandra Hanak (Atena), Julia Góral (Demeter), Maciej Ryba (Zeus), Jakub Łątka (Posejdon) i Wojciech Mokrzycki (Hermes). A oto sprawozdanie Julii Szablowskiej z klasy V b.

„30 marca w naszej szkole odbył się 27 konkurs mitologiczny, do którego przez ostatnie tygodnie trwały intensywne przygotowania. Przed godziną ósmą rano nasza grupa reprezentująca klasę zebrała się na korytarzu, powtarzając część informacji. Potem rozeszliśmy się, aby się przebrać i przygotować do prezentacji postaci.

    Kiedy weszliśmy do sali numer 24, gdzie odbywał się konkurs, usiedliśmy na miejsca trochę zestresowani. Rozpoczęło się pierwsze zadanie grupowe, a następnie zaczęło się przedstawienie pierwszego boga – Zeusa. Był nim nasz kolega Filip, który zdaniem całej drużyny jak i komisji był najlepszy z trzech klas. Następnie odbywały się kolejne prezentacje: Hery, Posejdona, Demeter, Ateny i Hermesa. Ja byłam boginią mądrości – Ateną. Miałam zbroję i hełm, w których bóstwo wyskoczyło z głowy ojca, tarczę z głową Meduzy, włócznię oraz sowę. Myślę, że wiedziałam o niej dość dużo, ale niestety zjadła mnie trema i chyba się w czymś pomyliłam. Mimo tego, okazałam się najlepszą Ateną, razem z koleżanką z Vc. Wszystkie przedstawienia postaci bardzo nam się podobały, ale jako drużynie kibicowaliśmy kolegom z naszej klasy. Niestety nie zawsze najbardziej przypadaliśmy do gustu komisji. Faworytką nie została Oliwia, która opowiadała o Herze i Piotrek, który reprezentował posłańca bogów. Jednak wykazywaliśmy się w zadaniach historycznych i odpowiadaliśmy prawidłowo na większość pytań. Muszę przyznać, że jednak czasem po przeczytaniu jakiegoś pytania zapadała cisza. Z naszej klasy jeszcze tytuł Miss i Mistera Olimpu zdobyły mitologiczne bliźniaki – Artemida i Apollo, czyli Małgosia i Janek Grzenia.

     Ukończyliśmy konkurs ze 169 punktami. Kiedy pani Renata Szeląg odczytała nasze zwycięstwo, zaczęliśmy skakać z radości. Czekały na nas nagrody w postaciach szóstek z języka polskiego, historii i plastyki. Cała klasa podbiegła do nas gratulując i zaczęliśmy wspólnie śmiać się ze szczęścia. Bardzo serdecznie pogratulowała nam także pani wychowawczyni, nauczyciele, a także klasa Va, która zajęła II miejsce oraz klasa Vc, która znajdowała się na miejscu trzecim. Ucieszyłam się z tego niesamowicie, bo chociaż z nami przegrali, umieli podejść, uśmiechnąć się i złożyć gratulacje. W zasadzie to była tylko fantastyczna zabawa, na którą z chęcią wróciłabym jeszcze raz. Szkoda tylko, że nie wszyscy chcieli przyjść, przebrać się, kibicować i pomóc swojej klasie.”

Ostatnimi przedsięwzięciami realizowanymi w ramach projektu „Z mitologią za pan brat” było przedstawienie pt. „Wojna trojańska” przygotowane przez grupę teatralną z klas piątych pod kierunkiem pani Renaty Szeląg i Katarzyny Skrzyniarz, które w wesoły sposób pokazywało przyczyny wybuchu wojny oraz najważniejsze wydarzenia z nią związane. Inscenizacja została zaprezentowana 18 maja dla uczniów Szkoły Podstawowej w Tuchowie oraz 20 maja podczas III Pikniku Szkolnego.

Na zakończenie 22 maja uczniowie klas piątych obejrzeli w auli tarnowskiej PWSZ spektakl muzyczny pt. „Bogowie i Herosi. Opowieści Afrodyty”, który stanowił powtórkę z najważniejszych mitów greckich.

Katarzyna Skrzyniarz 

projekt edukacyjny dla uczniów klas piątych

Opublikowany przez Zespół Szkół w Tuchowie na 1 czerwca 2017

%d bloggers like this: