Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

Księżyc raz odwiedził staw, czyli o konkursie dla uczniów klas IV

 

30 maja 2017 r. odbył się po raz ósmy konkurs czytelniczy dla uczniów klas czwartych, oparty na znajomości lektury ,,Akademia pana Kleksa’’, jak również znajomości baśni wybranych autorów i wierszy Jana Brzechwy.

Drużynę każdej klasy reprezentowali: pan Kleks, Adaś Niezgódka, szpak Mateusz, dziewczynka z zapałkami i pan Andersen. W jury zasiadły panie: Renata Szeląg i Katarzyna Krupa – nauczyciele bibliotekarze. Jury wspierał obecny na konkursie dyrektor naszej szkoły pan Józef Wzorek.

Dzieci rozwiązywały bardzo różnorodne zadania (test ze znajomości treści lektury ,,Akademia pana Kleksa’’, zadania ortograficzne, zadania o liczbach, porządkowanie wyrazów w kolejności alfabetycznej i inne). Śpiewały i prezentowały swoich bohaterów baśni i bajek.

Drużynowo I miejsce zdobyła klasa IV c (149,5 pkt), II miejsce – klasa IV a (140,5 pkt). Miejsce III – klasa IV b (136 pkt).

Jako publiczność najlepiej wypadła klasa IV b. Dla Aleksandry Walochy trudne pytania ze znajomości baśni okazały się bardzo łatwe.

            Miss publiczności została Zuzanna Salamon (,,Alicja z Krainy Czarów’’). Misterem natomiast Kamil Ciupek (,,Stara latarnia’’ – baśń Andersena). To niezwykłe przebranie wywarło ogromne wrażenie na jury.

Mnie najbardziej podobało się wspólne głośne śpiewanie piosenek konkursowych przez wszystkie dzieci podczas oczekiwania na podsumowanie przez jury wyników rywalizacji. Uśmiechnięte, radosne dzieci, śpiewające głośno, pełną piersią. Taka eksplozja szczęścia i zadowolenia na każdej buzi…

            A oto wrażenia samych uczestników:

 

            ,,Na początku zmierzyliśmy się z testem wiedzy o lekturze. Każda klasa miała swoją drużynę, która składała się z pięciu osób. Byli to: pan Andersen, pan Kleks, szpak Mateusz, dziewczynka z zapałkami i Adaś Niezgódka. Mnie przypadła rola szpaka Mateusza. Każdy musiał krótko przedstawić swoją postać. Wszystkie stroje były bardzo barwne i ciekawe, a wiedza uczestników wyrównana. Każda klasa śpiewała swoją piosenkę. Moja klasa zaprezentowała Księżyc raz odwiedził staw. Były też wybory miss i mistera publiczności. Po zsumowaniu punktów jury podało wyniki. Chociaż była to tylko zabawa, cieszę się, że to moja klasa zdobyła I miejsce. Gdy czytałam lekturę, wyobrażałam sobie, że jestem w Akademii. A dzięki konkursowi naprawdę czułam się jak w szkole pana Kleksa’’.

Zuzanna Kras, kl. IV c

 

            ,,Było bardzo miło, radośnie. Wszyscy się uśmiechali i byli szczęśliwi. Ja napisałam wypracowanie i zostałam nagrodzona. Bardzo się wtedy ucieszyłam, gdy usłyszałam, że moje wypracowanie jest bardzo dobre i otrzymało najwięcej punktów’’.

Magdalena Wantuch, kl. IV c

 

            ,,Byłam przebrana za Bellę przed spotkaniem z Bestią. Ucieszyłam się, że zostałam wyróżniona razem z kolegą z klasy, który był krasnoludkiem. Wszystkie przebrania były ładne i kolorowe’’. (Michalina Dulik, kl. IV c)

 

            ,,Kiedy dowiedziałam się, że konkurs został przeniesiony ze środy na wtorek, wpadłam w szał. W ten wtorek, 30 maja, miał także odbyć się trójbój. Byłam godzinę na konkursie, ale kiedy podeszłam do pani, aby się zwolnić, wychowawczyni powiedziała:

– Szkoda, że cię nie będzie na tym konkursie. Bo naprawdę mamy jeszcze dużo punktów do zdobycia i dużo zabawy.

No więc musiałam wybrać. Albo konkurs albo trójbój. Wybrałam konkurs, ponieważ przypomniały mi się słowa pani:

– Konkurs jest jeden raz, natomiast zawody sportowe wiele razy.

Wtedy napłynęły mi do oczu łzy. Rozpłakałam się.(…)

            Dzisiaj jestem dumna z tej podjętej przeze mnie decyzji’’. (Patrycja Grzenia, kl. IV a)

 

            ,,Zająłem pierwsze miejsce za przygotowanie stroju i miałem ogromną satysfakcję. Byłem przebrany za Starą latarnię. Na konkursie spotkałem trzech panów Kleksów, trzech szpaków Mateuszów, trzech Andersenów, trzech Adasiów oraz trzy dziewczynki z zapałkami’’.

Kamil Ciupek, kl. IV a

 

            ,,Najbardziej zaskoczyło mnie, że zostałam miss najlepiej przebranej postaci z baśni. Bardzo się z tego cieszyłam i moja klasa też. Ogromnie spodobało mi się też, jak śpiewaliśmy piosenki i że wszyscy mieli piękne stroje’’. (Zuzanna Salamon, kl. IV a)

 

            ,,Wtorkowy konkurs wywarł na mnie dużo pozytywnych wrażeń…

Najbardziej zachwycony byłem tym, że klasy mogły konkurować ze sobą. Podobały mi się konkurencje, chociaż niektóre były trudne. Ja wcieliłem się w rolę Adasia Niezgódki i dobrze mi się pracowało w grupie. Bardzo podobały mi się pytania do publiczności i magiczne pudełka’’. (Aleks Stańczyk, kl. IV a)

 

            ,,We wtorkowy poranek odbył się konkurs związany z lekturą Akademia pana Kleksa.

Był pełen niespodzianek. Należało znać tekst (to podstawa). Każda grupa miała wiele zadań. Jednym z nich było składne zaśpiewanie wybranych piosenek. Cała sala mieniła się od księżniczek po twórców bajek. Moim zdaniem konkurs to dobra sprawa, pełen zabawy i tajemnic’’. (Kinga Sobczyk, k. IV a)

 

            ,,Najbardziej podobało mi się na tym konkursie to, że jury stwierdziło, iż najlepszy ze wszystkich strojów Adasia Niezgódki miałem ja. Na konkursie było bardzo, bardzo …super’’.

Nikodem Gacek, kl. IV b

 

            ,,Najbardziej podobały mi się piosenki, takie jak: Na wyspach Bergamutach, Księżyc raz odwiedził staw. Największe wrażenie zrobiły na mnie przebrania wielu uczniów. Największą atrakcją były pudełka ponumerowane od 1 – 10 i schowane w nich rekwizyty z baśni: Słowik, Roszpunka, Dziewczynka z zapałkami’’. (Zuzanna Gacek, kl. IV b)

 

            ,,W sali panowała bajkowa atmosfera, dzieci były ciekawie przebrane. Najbardziej podobał mi się strój latarni. Bardzo stresującym momentem był dla mnie etap zadawania pytań. Na szczęście wszyscy byli dobrze przygotowani i udało się zająć III miejsce.

Konkurs uważam za dobrze przygotowany i bardzo interesujący. Mam nadzieję, że w przyszłym roku zajmiemy I miejsce’’. (Aleksander Piotrowski, kl. IV b)

 

P.S. Zdjęcia z konkursu znajdują się na Facebooku Zespołu Szkół w Tuchowie.

opracowała Renata Gąsior

Opublikowany przez Zespół Szkół w Tuchowie na 1 czerwca 2017

%d