Aktualności

I Szkolny Konkurs Recytatorski im. Kazimierza Karwata – rozstrzygnięty

„Non omnis moriar…”                                                        Anna Stanuch- Madej 

                                                                                                      Katarzyna Krupa

Najpierw był pomysł. A jak wiadomo najlepsze pomysły rodzą się w bibliotece. Idea  była związana z postacią Kazimierza Karwata-wieloletniego nauczyciela naszej szkoły, artysty-plastyka, poety i społecznika, zmarłego w 2014 roku. Wszystkich  talentów pana Kazimierza nie sposób policzyć, ale postanowiłyśmy postawić na poezję. Dlatego konkurs recytatorski.

 

Ponieważ przez ostatnie 20 lat swego życia pan Kazimierz był związany z kapitułą konkursu literackiego „Liberum Arbitrium”, dlatego w regulaminie  znalazł się zapis o konieczności wyboru  jednego z wierszy  laureatów tego właśnie konkursu. Trzeba było jeszcze zachęcić recytatorów i wyznaczyć termin.

Dzięki temu 29 marca 2017 r. w czytelni biblioteki szkolnej  odbył się I Szkolny Konkurs Recytatorski im. Kazimierza Karwata. W konkursie wzięło udział 13 uczniów naszego gimnazjum. Każdy z recytujących wykonał 2 wiersze polskich poetów. Wśród zaproszonych gości znalazły się osoby związane z osobą patrona konkursu:  Zofia Karwat[żona], Miłosława Strzelczyk [córka], Anna Argasińska  i Elżbieta Moździerz z Towarzystwa Miłośników Tuchowa oraz Stanisław Jaworski –emerytowany nauczyciel, współpracownik  pana Karwata.

 Zmagania recytatorów obserwowała także dyrekcja naszej szkoły : Wanda Siwek, Alicja Płachno i Józef Wzorek.

Jury w składzie : E. Moździerz, M. Strzelczyk, S. Jaworski- wyłoniło laureatów, co wcale nie było łatwe, bo poziom występów był wysoki i wyrównany.

 I miejsce zajęła Emilia Wójcik z klasy 2b

II miejsce-Karolina Karwat z klasy 3 a  

III miejsce –Piotr Czochara z klasy 3 d

Wyróżnienie jury przyznało Natalii Baran z klasy 3 b, a specjalną Nagrodę Dyrektora otrzymała Karolina Karwat.

Na zakończenie konkursu p. Elżbieta Moździerz pięknie opisała działalność Kazimierza Karwata dla lokalnej społeczności, jego inicjatywy artystyczne i społeczne. Swoje wspomnienia o nim przedstawili także p. Stanisław Jaworski i dyr. Józef Wzorek. Dzięki temu uczniowie mogli się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o historii naszego miasta i naszej szkoły. Mamy nadzieję, że konkurs zagości na stałe w kulturalnym kalendarzu Tuchowa i być może uda nam się zaprosić do rywalizacji inne szkoły. A postać Kazimierza Karwata będzie inspirować młodych ludzi do działań artystycznych tak, jak w czasach, gdy był z nami.

 

Organizatorki konkursu składają serdeczne podziękowania pani Zofii Karwat za udostępnienie zdjęcia męża oraz Beacie Kielawie i Renacie Szeląg za pomoc w organizacji imprezy.

 

%d bloggers like this: