Szkoła Podstawowa w Tuchowie
AktualnościZdjęcia SP

SP -> Wycieczka 2c i 2b do Kopalni Soli w Wieliczce

,,ŚLADAMI PRACY GÓRNIKA”

12 grudnia z wypełnionymi plecakami i uśmiechem na twarzy klasy 2 c i b wybrały się na całodniową wycieczkę do Kopalni Soli ,,Bochnia”.  

Pobyt w podziemiach przeniósł zwiedzających w odległe stulecie. Trasa rozpoczęła się od zjazdu windą 200 metrów pod ziemię. Tam na dzieci czekała jednotorowa kolejka, którą mogły przejechać się, a po drodze podziwiać ,,surowe” podziemia i unikatowe komory solne. Następnie przewodnik opowiadał dzieciom o pracy górników w dawnych czasach, zapoznawał z narzędziami i urządzeniami, zwracał uwagę na piękne rzeźby solne. Podróż przez historię górnictwa solnego rozpoczęła się w epoce księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Ciekawe opowiadania dopełniły interaktywne prezentacje i podziemne ekspozycje multimedialne. Duże wrażenie na uczestnikach wywołała przepiękna solna kaplica św. Kingi, w której to klasy zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie.

Pod ziemią nie można się nudzić. Mali turyści spędzili swój wolny czas na boisku grając w piłkę,
a następnie w ramach zajęć plastycznych, każdy uczeń samodzielnie wykonał czapkę górniczą. Na zakończenie wycieczki uczniowie zakupili solne pamiątki.I tak mali odkrywcy wyposażeni w wiedzę
i nowe doświadczenia wrócili późnym popołudniem do Tuchowa.

Sądzimy, że w ten nieszablonowy sposób przeprowadzone lekcje w leczniczym mikroklimacie bocheńskiej kopalni na długie lata pozostaną w dziecięcej pamięci.

Ewa Kawa

Beata Ogiela

Fotorelacja z wycieczki klas 2b i 2c SP do Kopalni Soli w Wieliczce

[Not a valid template]
%d