Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Ochrony Praw Dziecka

Młody człowieku! To nie zabawa – masz prawo wiedzieć, jakie masz prawa. Na samym wstępie uwierz z ochotą, że jesteś młodą, ludzką istotą. Nikt nie ma prawa bić Cię, wyzywać, szturchać, obrażać lub Ci ubliżać, możesz się uczyć i bez wątpienia rozwijać talent i uzdolnienia ”.

Dzieci posiadają szczególne prawa. Rozwój ich człowieczeństwa przebiega bowiem w wyjątkowy sposób. Dziecko nie potrafi samo zadbać o siebie, nie potrafi samodzielnie kształcić swojej natury. Potrzebuje do tego rodziców, opiekunów, nauczycieli, potrzebuje wielu innych ludzi. Dziecko ma prawo do ochrony przed nadużyciem seksualnym, pornografią, do zabezpieczenia przed wykorzystywaniem bądź okrutnym, nieludzkim, poniżającym traktowaniem i karaniem.

Niestety każdego dnia, w Polsce i na całym świecie prawa dzieci wciąż są naruszane i łamane (nawet w państwach wysoko rozwiniętych), trzeba więc stale przypominać o ich znaczeniu.

10 grudnia obchodzimy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA oraz DZIEŃ OCHRONY PRAW DZIECKA. Włączające się do obchodów tego święta uczniowie klasy 3 d postanowili przybliżyć najmłodszym kolegom czym są prawa dziecka, jakie prawa im przysługują, na czym polega różnica między prawem a obowiązkiem, jakie są granice, których nie można przekraczać, a także gdzie mogą się zwrócić w sytuacji, kiedy poczują, że ich prawa nie są respektowane.

Pamiętając o prawach dzieci nie należy zapominać o wyznaczaniu im obowiązków, dlatego też starsi koledzy przypomnieli młodszym o ich obowiązkach jakie wynikają z roli ucznia, dziecka, obywatela. Przypomnieli im również cenne przesłanie: „traktujcie innych tak, jak sami chcecie być traktowani”.

 Anna Jurek

 

%d