Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

XVIII Zlot Niepodległościowy Łowczówek 2016

W niedzielę 6 listopada 2016 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli brali udział w XVIII już Zlocie Niepodległościowym ,,Łowczówek 2016″, który był jednocześnie 102. rocznicą stoczonej tam bitwy.

Gimnazjaliści oraz szóstoklasiści zebrali się o godz. 10:00 pod szkołą, by następnie razem z dyrekcją oraz nauczycielami udać się autobusem na cmentarz Legionistów Polskich w Łowczówku.

Przez cały pobyt towarzyszył nam niezmienny, na szczęście znośny chłód. Obszar cmentarza, jak i cały las wokół spowijała gęsta mgła. Uroczystość ze względów organizacyjnych rozpoczęła się z półgodzinnym opóźnieniem o 11:30. Wszędzie dostrzec można było straż, która dbała o zachowanie porządku wśród tak licznie zgromadzonych uczestników Zlotu – osób prywatnych, delegacji szkół, przedstawicieli samorządów (w tym gmin Tuchów i Pleśna – gospodarzy uroczystości), parlamentarzystów, jak i członków grup rekonstrukcyjnych.


Pierwszym akordem obchodzonej rocznicy było uroczyste wejście pocztów sztandarowych na teren cmentarza. Ustawiły się one symetrycznie wzdłuż głównej alei prowadzącej bezpośrednio do kaplicy. Chwilę potem rozpoczęła się msza św. w intencji ojczyzny oraz poległych i zmarłych żołnierzy, prowadzona przez naszego katechetę, ks. proboszcza Alfonsa Górowskiego, w trakcie której co najmniej dwa razy każdy z pocztów uroczyście pochylał sztandar.

Po zakończeniu nabożeństwa nastąpiło odśpiewanie hymnu narodowego, po którego ucichnięciu czekaliśmy z niecierpliwością na wyjątkowego gościa, który miał zaszczycić nas w tym dniu swoją obecnością – Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza. Ze względu na jego przybycie Łowczówek odwiedziła także telewizje TVN i TVP.

Oczekiwanie na pana ministra było o tyle ważne, że w następnym punkcie uroczystości, oficjalnych wystąpieniach, wygłosił on piękne patriotyczne przemówienie. Głos zabrał wtedy także m. in. wójt gminy Pleśna.

Kolejną niezwykłą chwilą był Apel Pamięci poświęcony wszystkim zmarłym, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości albo oddali za nią życie. Po przywołaniu zasług tych bohaterskich Polaków towarzysząca uroczystości kompania wojska oddała salwę honorową, która rozbrzmiała donośnym hukiem po całym lesie.

Na zakończenie części oficjalnej wszystkie zgromadzone delegacje złożyły u stóp kaplicy biało-czerwone wieńce i wiązanki. Następnie obecni opuścili teren cmentarza, by udać się na ciepły posiłek i herbatę.


Ok. godz. 15:00 nasza szkolna, uczniowsko-nauczycielska grupa powróciła autobusem do Tuchowa.

Natalia Baran

Klasa III b

%d