Szkoła Podstawowa w Tuchowie
AktualnościZdjęcia SP

SP-> „BohaterON – włącz historię!”

Klasa 3 d wzięła udział w projekcie edukacyjnym  „BohaterON – włącz historię!” mającym na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego – bohaterów, którzy z miłości do wolności i ojczyzny nierzadko poświęcali tak wiele.

Projekt ten nie tylko dał trzecioklasistom szansę na podziękowanie powstańcom, ale i możliwość poszerzenia wiedzy o nich. Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było ono uosobieniem naszych kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Niestety, wśród kolejnych pokoleń wraz z biegiem czasu świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z ludzkiej perspektywy. Ludzie ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek.

Dzięki udziale w tym projekcie, dzieciaki poznały przede wszystkim historię najmłodszych uczestników powstania. Nie obce są im teraz pojęcia „Zawiszowcy”, „godzina W”, czy „zupa plujka”. Poznali losy najmłodszego kaprala powstania i historie wielu bezimiennych młodych bohaterów, którzy ryzykując życie pełnili służbę w Harcerskiej Poczcie Polowej. Wiedza ta zaowocowała pięknie napisanymi listami do Powstańców, które na pewno wywołają radość wśród adresatów.

Każdy z nas może przyłączyć się do tej akcji i powiedzieć symboliczne „dziękuję” uczestnikom walki o stolicę. Wystarczy wykonać własnoręcznie kartkę, bądź odebrać darmową pocztówkę w placówce Poczty Polskiej – napisać na niej życzenia, podziękowania od serca i wysłać!  Kartki po zakończeniu kampanii trafią do Muzeum Powstania Warszawskiego, które przekaże je adresatom. Ponadto symboliczną kartkę można wysłać przez Internet – zostanie ona wydrukowana przez wolontariuszy fundacji Rosa i w formie tradycyjnej przekazana uczestnikom Powstania.

Kartki z całej Polski nadsyłane będą przez 63 dni (tyle ile trwało Powstanie ) od 1 sierpnia do 2 października. Oznacza to, że na wysłanie kartek jest jeszcze 24 dni!

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do przyłączenia się do tego promującego patriotyzm projektu.

Więcej  informacji odnaleźć można na stronie internetowej: www.bohateron.pl .

Anna Jurek

%d