Półfinał debat oksfordzkich
14 marca w Domu Kultury w Tuchowie odbył się półfinał debat oksfordzkich. Nasza szkoła reprezentowana była przez Angelikę Kędzior, Antoniego Różyckiego, Karolinę Duszę oraz Zosię Osikę. Zadaniem drużyny była obrona tezy: „W szkole podstawowej powinien obowiązywać zakaz używania telefonów komórkowych”. Do roli opozycji (czyli naszych przeciwników w dyskusji) wylosowani zostali uczniowie ze szkoły w Mesznej Opackiej, którzy mieli za zadanie przekonać wszystkich zgromadzonych, że w przestrzeni szkolnej jednak telefony są uczniom potrzebne.
Angelika wystąpiła w roli lidera propozycji i otworzyła debatę, przybliżając obecnym temat dyskusji oraz wyjaśniając rolę telefonów w dzisiejszym życiu. Zosia, której przypadła rola I mówcy użyła argumentu, który jak się okazało, przekonał jury o zwycięstwie naszej drużyny. Niepodważalnym argumentem było stwierdzenie, że szkoła to miejsce, w którym uczniowie kształtują postawy społeczne – przede wszystkim nawiązują potrzebne im relacje z innymi. To nie są tylko znajomości, ale też więzi koleżeństwa i przyjaźni. Smartfon nie może zastąpić żywej osoby i bezpośredniego kontaktu z nią, rozmów i wspólnych wygłupów, bo nasze życie będzie upływać nie wśród komputerów, robotów i telefonów, a wśród ludzi. Obok tego kluczowego argumentu pojawiły się też inne, takie jak: fonoholizm, cyberprzemoc, brak kreatywności, wady wzroku i postawy, niepotrzebny stres, analfabetyzm wtórny, kryzys autorytetów, a nawet depresja. Zosia pięknie podsumowała swoje wystąpienie. Zwróciła się do rówieśników, którzy byli obecni na sali, w tym swoich rywali oraz prowadzących spotkanie, mówiąc: „W dobie wszechobecnego wirtualnego świata uważamy, że należy uczniom pokazać, że warto ze sobą rozmawiać. Po prostu ze sobą być!”
Rewelacyjnie sprawdził się również Antek Różycki, który w roli II mówcy miał niełatwe zadanie – „na gorąco” komentował wystąpienie przeciwników i skutecznie, jak się okazało, obalał argumenty strony przeciwnej. To było, jak podkreślił jeden z członków jury, najtrudniejsze zadanie.
Mowa IV mówcy, czyli Karoliny Duszy, była „klamrą” zamykającą wystąpienie drużyny.
Ogromne brawa i gratulacje dla naszej drużyny, która dostała się do finału debat. Nasza młodzież zmierzy się tym razem z rówieśnikami z Burzyna. Kolejny raz drużyna z Tuchowa wystąpi w roli obrońcy tezy: „Działalność tzw. influencerów internetowych przynosi więcej szkód, niż korzyści”.
Finał już 10 kwietnia. Trzymajcie za naszą drużynę kciuki!