Może czy morze, czyli o zasadach poprawnej pisowni
26 marca 2018 roku uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w programie artystycznym „Ortografia polska. Zbiór podstawowych zasad poprawnej pisowni”., przygotowanym przez znakomitych aktorów Agencji Artystycznej PRO-ART-KRAK z Krakowa.
W sposób zajmujący i z dużą dawką humoru krakowscy artyści: Wojciech Habela i Jacek Lecznar przedstawili zasady polskiej ortografii. Na początku dowiedzieliśmy się, że wyraz ortografia pochodzi z języka greckiego i oznacza: ortho-poprawny, grafos-piszący.
Na planszach aktorzy przypinali kolejne wyrazy z u, ó, ż, rz, ch, h. Uczniowie przypomnieli sobie również, kiedy i jakich używamy znaków interpunkcyjnych. Ponadto zaangażowane zostały dzieci, które uzupełniały wyrazy z trudnością ortograficzną.
Każde przedstawienie zasad pisowni artyści przeplatali recytacją wierszyków, rymowanek i piosenek.
Na wschód czy na zachód? Spotkanie z ortografią cię nie minie.
To jak spotkanie z mafią albo w starym kinie.
Morze czy może? Morze to wakacje, fale, wydmy, plaża. Może rozważa pan możliwość wyjazdu nad morze?
Aby nie popełniać błędów, należy dużo czytać, pisać i liczyć (na siebie). Czasami nauka wolno wchodzi do głowy, mamy jednak na nią całe życie.
Osobiście zachęcam do lektury dobrze znanej książki Witolda Gawdzika ,,Ortografia i gramatyka na wesoło’’. Autor poleca ,,książkę samoukom, uczniom (…) i zbieraczom wszelkich osobliwości’’.
Renata Gąsior