Szkoła Podstawowa w Tuchowie
AktualnościZdjęcia SP

SP -> Witajcie na Olimpie!

W Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica już po raz 27 odbył się szkolny konkurs mitologiczny dla klas V. Do rywalizacji przystąpiły 6 osobowe drużyny, które wspierała widownia składająca się z uczniów klas V, nauczycieli oraz gości specjalnych z Francji. 14 kwietnia 2016 roku konkurs mitologiczny zwyciężyła klasa Vb, miejsce II zdobyła klasa Vc , a m. III klasa Va. Wszystkie drużyny przekroczyły próg 100 punktów, co oznacza ze poziom ich wiedzy mitologicznej nie był taki marny. W jury zasiadała m. in. pomysłodawczyni konkursu w postaci quizu klasowego sprzed 27 lat, emerytowana nauczycielka pani Jadwiga Augustyńska-Majchrowicz.

Prowadząca konkurs Renata Szeląg nie szczędziła biednym piątoklasistom wyszukanych zadań konkursowych. Po raz pierwszy pojawiło się nowe zadanie ułożenia jak największej ilości słów z podanego wyrazu. Sami uczestnicy imprezy zaskoczyli nas pomysłowością. Były też niestety i ciężkie chwile dla jury, które zauważyło duże problemy w czytaniu tekstu ze zrozumieniem, odpowiadaniu właściwie na postawione pytania, nieczytaniu poleceń z odpowiednią dbałością, co skutkowało szokująco niskimi wynikami. Wniosek nasunął się jeden: drodzy nasi uczniowie NIE CZYTACIE KSIĄŻEK! Umiejętność czytania ze zrozumieniem nie pojawi się nagle  po 45minutach ćwiczeń na lekcji, należy samodzielnie 20min dziennie, codziennie czytać na głos. Czytajcie mamie, siostrze, bratu, psu, kwiatom w doniczkach. Czytajcie w kolejce do lekarza, czekając na autobus, w parku na huśtawce. To nie boli, a ile korzyści. Samo nic się nie zrobi. W procesie nauczania i uczenia się najważniejszą rolę odgrywa uczeń. Żeby tylko chciało się chcieć! Muszę też zwrócić uwagę, że pojawia się taka jakaś bylejakość, niedbalstwo w przygotowywaniu strojów. Tak się chyba nie chce zerknąć jak ta dana postać mitologiczna wyglądała, tak trudno poszukać rzeczy na samodzielne wykonanie stroju i charakteryzacji. Rozumiem, przecież nikt dzisiaj nie ma czasu, bo trzeba włączyć TV, sprawdzić, co się dzieje na facebooku, odpisać na sms-y, pograć na X-boxsie w nową grę od Jaśka itp. itd. Niemniej jednak większość uczestników stanęła na wysokości zadania i z domowych szmatek i fatałaszków potrafiła zrobić cuda i cudeńka.

Jednym z zadań było też przebranie się całej klasy w różne postacie mitologiczne. Widownia była tak piękna, że organizatorzy w trakcie konkursu postanowili wybrać Miss i Mistera Olimpu. W jury konkursu piękności zasiedli nasi szanowni goście z Francji i wybrali najpiękniej przebranych. Uczniowie, którzy zostali wytypowani do konkursu piękności musieli również zaprezentować swoją postać w języku angielskim. Bardzo nam się ten pomysł spodobał.

Już dzisiaj zapraszamy na kolejny konkurs mitologiczny obecnych IV -klasistów. Dziękujemy za dobrą zabawę, pomysłowość i dobre przygotowanie się do konkursu.

%d